Historia Parafii

 kaplica072012

Parafia pw. św. Rafała Kalinowskiego została erygowana 1.01.2002 r. Swym zasięgiem objęła teren nowego osiedla Kliny-Zacisze i została wydzielona z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie-Kobierzynie.

Początkowo wierni gromadzili się w kościele M.B. Królowej Polski, ale już od 2003 roku modlili się w kaplicy wzniesionej na placu budowy kościoła parafialnego.

W niewielkiej kaplicy przeżywaliśmy przez prawie 10 lat święta, uroczystości rodzinne i przede wszystkim przyjmowaliśmy sakramenty święte.

Zdjęcia ukazujące jak zmieniała się nasza kaplica na przestrzeni lat można znaleźć TUTAJ

W wyniku starań o wzniesienie nowego kościoła w roku 2007 otrzymaliśmy WZZiT, a rok później pozwolenie na budowę. Dzieło budowy kościoła kontynuujemy od 27 sierpnia 2008 r. 14 września 2008 roku ks. kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił plac pod budowę kościoła. W noc Bożego Narodzenia 2010 roku w prowizorycznych warunkach, w zimnie i mgle (surowe mury kościoła nie miały jeszcze okien ani drzwi), została odprawiona pierwsza msza święta w nowej świątyni – Pasterka. W następnym roku, 29 maja, ks. kardynał poświęcił i wmurował kamień węgielny. W listopadzie 2012 roku przeżywaliśmy wizytację biskupią bpa Grzegorza Rysia – msze święte odbywały się wówczas już w kościele. W styczniu 2013 roku wykonana została posadzka i 2 lutego na stałe nabożeństwa są już sprawowane w nowym kościele.

Zdjęcia dokumentujące postępy w budowie kościoła – TUTAJ

Nasza wspólnota parafialna choć niewielka, stara się o rozwój duszpasterstwa ogólnego. Działają wspólnoty różańcowe, ministranci i lektorzy, scholka, grupa modlitewna, Krąg Domowego Kościoła, chór parafialny i niedawno powstały zespół Caritas i oaza młodzieżowa. Przy parafii działa także kółko fotograficzne. W 2012 roku wybraliśmy nową radę parafialną, która wspiera duszpasterzy w budowie kościoła i wspólnoty parafialnej.

kosciol